LG 27G640A-B 27-inch Ultragear QHD (2560 x 1440) IPS Gaming Monitor, 300Hz, 1ms, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, VESA DisplayHDR 400, HDMI 2.1, USB Type-C, Tilt/Height/Swivel/Pivot Stand, Black
Description
(as of May 12, 2026 14:10:34 UTC – Details)
Gaming is about to get fast.
A blistering 300Hz refresh rate¹ and 1ms (GtG) response time deliver ultra-smooth motion, while up to 95% DCI-P3 color gamut expression and VESA DisplayHDR 400 bring games to life with incredible contrast and vibrant detail. NVIDIA G-SYNC compatibility and AMD FreeSync Premium ensure tear-free, responsive play.
The sleek, design offers swivel, tilt, height, and pivot adjustability for the perfect setup. Plus, stay connected with USB-Type-C (15W PD), two HDMI 2.1 ports, and DisplayPort 1.4—making it the ultimate display for speed, precision, and immersive gaming.
¹Graphics card that supports DisplayPort 1.4 or HDMI 2.1 are required to achieve up to 300Hz fresh rate support. Graphics card sold separately.
Blazing Speed. Brilliant Color. Total Control. – Dominate the game with a 27″ QHD IPS display built for speed, clarity, and precision. Enjoy ultra-smooth action with 300Hz/1ms (GtG), vibrant HDR visuals, and tear-free gameplay—plus pro-level adjustments and versatile ports for your perfect setup.
300Hz Refresh Rate for the Win – React faster and play smoother with a blistering 300Hz refresh rate—perfect for high-speed competitive gaming where every millisecond counts. Experience fluid motion and razor-sharp clarity, even in the most intense action.
Seamless Display, and Adjustable to Gamer Specs – Dive into gameplay on the narrow-bezeled 27” screen. The slim-profile display has adjustable height, tilt, swivel and pivot controls that let you customize your view.
Serious Connectivity for Serious Gamers – Connect your way with USB Type-C (15W power delivery), dual HDMI 2.1 ports, and DisplayPort 1.4. Enjoy smoother gameplay, vivid colors, and high-resolution graphics—plus the convenience of powering devices while you play or work.
Customer Reviews
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “LG 27G640A-B 27-inch Ultragear QHD (2560 x 1440) IPS Gaming Monitor, 300Hz, 1ms, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, VESA DisplayHDR 400, HDMI 2.1, USB Type-C, Tilt/Height/Swivel/Pivot Stand, Black”